کمکهای اولیه و اهم توصیه های پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری

post-image-new01

در مطالعاتی نشان داده شده است که شدت آسیب افراد ناظر آتش بازی ها از مجریان هم شدیدتر بوده است،بنابراین تأکید می شود با وجود پایین بودن احتمال آسیب به لحاظ اهمیت و شدت بالقوه آن ها توصیه های سلامتی برای همه به ویژه برای کودکان و نوجوانان جدی گرفته شود .
بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش بازی دچار آسیب شدند و ۴۲ درصد یا رهگذر و یا در حین تماشا دچار آسیب های چهارشنبه سوری شده اند .
محیط بیرون از خانه و خیابان شایع ترین مکان آسیب زاست : دست و پا شایع ترین اعضای بدن هستند که دچار آسیب می شوند که حدود ۰۵ موارد ثبت شده را شامل می شوند .
شدیدترین آسیب ها نیز مربوط به نواحی صورت و چشم است که با ۲۴ درصد شیوع در رتبه دوم قرار دارد .
ممکن است درمان آسیب های چشمی بسیار طولانی مدت باشد و حتی تا ماه ها و سال های بعد ادامه یابد و یا اینکه نهایتاً به تخلیه چشم منجر شود .
اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی های لازم جهت کاهش حوادث چهارشنبه سوری فقط نباید محدود به روزهای پایانی سال باشد بلکه باید در طول سال برای آن تلاش هایی صورت پذیرد و برای حساس سازی مسئولان و فرهنگ سازی جامعه در خصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری باید این اقدامات در طول سال انجام شود .
خصوص توصیه ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری نیز به پدران و مادران توصیه میکنمکه در شادی های فرزندان تان مشارکت کنید تا همیشه نظاره گر خنده هایشان باشید .
والدین نقش مهمی در پیشگیری از حوادث دارند : آنان با نظارت مستقیم بر نوجوانان هم در حین خرید وسایل کم خطر و هم در زمان استفاده از مواد محترقه، می توانند تا حد زیادی از بروز حوادث احتمالی بکاهند و کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند .

مواد محترقه و منفجره را در محلی مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. حضور یکی از والدین و یا یک نفر بالغ و ترجیحا آشنا به نکات ایمنی در هنگام آتش بازی کودکان و نوجوانان با مواد محترقه ضروری است .
بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می کنند که به علت درجه آتش گیری پایین بزودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را به بارمی آورند. آموزش و نظارت در این موارد حیات بخش است .
سانحه ای که هر ساله باعث یکسری صدمات به خصوص برای بچه های کوچک و نوجوانان می شود این است که آنها مواد منفجره را در داخل جیبشان قرار میدهند و وقتی به این مواد ضربه ای بخورد باعث انفجار و آسیب های غیر قابل جبران می شود .

– از پرتاب فشفشه، موشک و سایر مواد آتش زا روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید.
– فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه کنید و هیچگاه آن را در فضای بسته استفاده نکنید، از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید.
– از انداختن قوطی های دربسته مخازن کوچک گاز و ظروف تحت فشار به درون آتشی که منجر به انفجار می شود خودداری کنید .
– آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه، و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد .
– در صورت روشن کردن آتش توصیه می شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید. از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید . در صورت پوشیدن لباس گشاد از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن خودداری کنید. این مواد را در داخل وسایل با پوشش شیشه ای و یا قوطی های فلزی منفجر نکنید.
– استفاده از عینک در هنگام آتش بازی از بسیاری از آسیب های چشمی پیشگیری می کند. در صورت بروز هر گونه آسیب به چشم بدون دست کاری به مراکز بهداشتی درمانی و یا مراکز مخصوص بیماری های چشم مراجعه کنید.
– باید امنیت خود را حفظ نماییم و اگر مصدومی شرایط نزدیک شدن را نداشت به هیچ عنوان نباید مداخله کنیم، چون امکان دارد در این صورت تعداد قربانی ها بیشتر شود و در این صورت باید سریع با آتش نشانی تماس بگیریم.

* در صورتی که مسئله امنیت جانی مطرح نباشد، در بالای سر مصدوم حاضر شویم و اگر مصدوم ما بر روی زمین دراز کشیده باشد در ابتدا با سوالاتی از سطح هوشیاری مصدوم مطلع شویم در صورتی که بیمار هوشیار نبود در حالتی که مصدوم به پشت بر روی زمین دراز کشیده، دست را روی پیشانی فرد گذاشته و پیشانی را به عقب فشار دهیم تا بدین صورت در صورت وجود انسداد در مسیر هوایی که عمدتا زبان باعث این انسداد می شود، برداشته شود و راه هوایی مصدوم باز شود.

* از آنجایی که عمده مشکلات در این شب سوختگی است، در برخورد با سوختگی برخلاف باورهای غطی که وجود دارد نباید از خمیر دندان، سیب زمینی رنده شده، روغن های سنتی و … استفاده شود این مواد بسیار برای بیمار مضر می باشند، باید محل سوختگی را با آب سرد وتمیز به مدت ۱۰ دقیقه شستشو داده و سپس با گاز استریل و یا پارچه ای تمیز روی آن را بپوشانیم.

* اگر در محل سوختگی مصدوم انگشتر، کمربند و یا هر جسمی که وارد کننده فشار بر محل جراحت باشد، به دلیل اینکه محل سوختگی بعد مدت زمانی دچار تورم می شود و در آن زمان خارج کردن آن وسیله مشکل و باعث آزار بیمار می شود، باید در همان ابتدا آنها را از محل سوختگی خارج نمود.

* بسیاری از سوختگی ها ممکن است همرا با تاول باشند، تاول ها را از بین نبرید به این دلیل که خود تاول ها اثر محافظتی دارند.

* اگر لباس بیمار قابل خارج شدن باشد لباس را در بیاورید ولی اگر لباس به پوست چسبیده باشد تنها کاری که می توان کرد این است که دور لباس را با قیچی جدا کنید و قسمتی که به پوست چسیده را رها نمایید.

* در یکسری از سوختگی ها حتی با سطح کم و در برخی مناطق بدن از جمله در کف دست، ناحیه تناسلی، مخاطها و چشم حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

* از دیگر مشکلات عمده، آسیب به چشم و اختلال در بینایی است، اگر مصدوم احساس کرد چیزی در چشمش رفته، به هیچ عنوان اقدام به در آوردن آن نکند، چشم را مالش ندهد و از پماد و قطره چشمی یا مسکن ها استفاده نکند و در این زمان باید لیوان یکبار مصرف و یا با یک مقوا که به شکل مخروط در آورده شده روی چشم را بپوشاند و سریعا به بیمارستان مراجعه کند و باید دقت کرد که گاز استریل، باند و… را در تماس مستقیم با چشم قرار ندهد.

* آسیب شایع دیگری در این شب، مشکل شنوایی است اگر فردی در اثر انفجار مهیبی، دچار وزوز گوش و یا کسر شنوایی شد باید به بیمارستان مراجعه کند تا میزان شنوایی آنها بررسی گردد.

* دسته آسیب دیگر، آسیبهای استنشاقی است، اینگونه آسیب ها در حالتی است که مواد محترقه و منفجره را در فضای بسته نگه می دارند و ممکن است به هر علتی مشتعل و منفجر شوند و فرد مصدوم در محوطه ای بسته بماند و علاوه بر آسیب هایی که بیان شد به دلیل استنشاق این گازها، ریه فرد دچار آسیب های جدی گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-web logo-web تمامی حقوق سایت FirstAider متعلق به موسسه پرستاران دانش اندیشه می باشد. اجرای وبسایت توسط: مجموعه طراحی آنلاین