خانه تکانها مواظب سقوط از بلندی و سر خوردن باشند

post-image-new1111

مراجعات مردمی به بخش اورژانس بیمارستانها در ایام پایانی سال به دلیل بروز حوادث و رخدادهای مربوط به خانه تکانی به شدت افزایش می یابد که در این میان، بروز کمر درد، سقوط از ارتفاع،حساسیتهای پوستی و چشمی و صدمات ناشی از سُر خوردن افراد بالاترین آمار را به خود اختصاصداده است . شهروندان باید هنگام خانه تکانی احتیاط لازم را رعایت کنند تا از بروز آسیب های فیزیکی و حتی شکستگی اندامها جلوگیری کرده باشند . خصوص جابه جایی اجسام سنگین در منزل: برخی از شهروندان تمایل به تغییر دکوراسیون منزل خود در روزهای پایانی سال دارند که باید توجه داشته باشند که عدم رعایت اصول صحیح بلند کردن لوازم و مبلمان منزل در زمان جابه جایی آنها می تواند باعث گرفتگی عضلات کمر و حتی منجر به آسیب های جدی در مهره های کمر شود. بنابر این باید با اصول صحیح حمل و جابه جایی وسایل سنگین منزل آشنا باشند تا در خلال انجام آن دچار آسیب نشوند.
استفاده از مواد شوینده به ویژه استفاده همزمان جوهرنمک و مواد سفید کننده، موجب تولید گاز کلر می شود که اگر این گاز در محیط هایی که تهویه مناسبی نداشته باشد متصاعد شده و در مدت زمان کوتاهی می تواند باعث سوزش قفسه سینه، سرفه، خلط و تنگی نفس در فرد شود که در صورت مشاهده این علائم فرد باید بلافاصله به مرکز درمانی مراجعه کند . استفاده از مواد شوینده علاوه بر مشکلاتی که برای ریه افراد ایجاد می کند، معضلاتی را نیز برای چشمها، مخاط و پوست ایجاد خواهد کرد که افراد و به ویژه خانم ها سعی کنند قبل از شروع نظافت، شرایط تهویه مکانی که در آن حضور دارند را فراهم کرده و از وسایل ایمنی مانند دستکش و عینک برای محافظت از پوست و چشم خود استفاده کنند.

سقوط از ارتفاع

زمین خوردن در منزل ، اعم از افتادن از نردبان ، پشت بام یا پله ها و یا سرخوردن و به زمین افتادن در حمام یا جاهای دیگر ، یکی دیگر از حوادثی است که می تواند مرگ آفرین باشد . هنگامی که بالای سر فردی که به زمین افتاده و صدمه دیده و یابیهوش شده باشد ، رسیدید ، اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که به هیچ وجه مصدوم را حتی به منظور راحت تر بودن او ، حرکت ندهید ، زیرا ممکن است به دلیل نامشخص بودن احتمالی آسیبهای وارده ؛ صدمات بیشتری به وی وارد شود . اگر محل یا محلهای صدمه دیده مشخص نیست احتمال آسیب دیدگی گردن ، سریا ستون فقرات را در نظر بگیرید و با احتیاط عمل کید .
(فردی را که از بلندی افتاده باشد ، به هیچ وجه حرکت ندهید ) او را گرم نگهدارید و چیزی برای خوردن یا آشامیدن به وی ندهید. و اگر در محلی خونریزی پدید آمده باشد ، فشار مستقیم با پارچه یا نوارهای پانسمان ، عمل کنید . به پرسنل اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید تا آنها اقدامات لازم به منظور انتقال مصدوم به مرکز درمانی را انجام دهند .

چه وقت به آسیب ستون فقرات مشکوک می شویم ؟

روش ایجاد آسیب ، مهم ترین شاخص است . در صورتی که نیروهای غیرطبیعی به پشت یا گردن وارد شده باشند (به خصوص اگر مصدوم از اختلال حس یا حرکت شاکی باشد) ، همواره به آسیب ستون فقرات مشکوک شوید. اگر در حادثه موردنظر، مصدوم شدیداً به جلو و عقب خم شده یا ستون فقرات دچار پیچش شده است ، باید فرض کنید که او مبتلا به آسیب ستون فقرات است . خصوصاً باید دقت کنید که همواره از حرکت دادن غیرضروری سر و گردن ، اجتناب کنید. اگرچه آسیب نخاع ممکن است در غیاب صدمه به مهره ها روی دهد، شکستگی ستون فقرات به شدت این خطر را افزایش می دهد. مناطقی که بیش از سایر نقاط آسیب پذیر هستند، عبارتند از استخوان های گردن و کمر .

ساختار ستون فقرات نخاع توسط مهره ها (استخوان های پشت )محافظت می شود. وارد آمدن آسیب به یک مهره یا یک دیسک بین مهره ای ممکن است به ریشه های عصبی که از نخاع خارج می شوند یا به خود طناب صدمه برساند .

تشخیص

* اگر مهره ها آسیب ببیند ممکن است موارد زیر وجود داشته باشند :
– درد در گردن یا پشت در محل آسیب ؛ ممکن است سایر آسیب های دردناک تر، این درد را مخفی کنند .
– وجود حالت پلکانی ، نامنظمی یا انحراف در انحنای طبیعی ستون فقرات
* حساسیت در پوست روی ستون فقرات اگر نخاع آسیب ببیند، ممکن است موارد زیر وجود داشته باشند :
– از دست دادن حس یا حس غیرطبیعی (مثلاً احساس سوختن یا گزگز و مورمور).
– مصدوم ممکن است ذکر کند که اندام هایش خشک ، سنگین یا فاقد مهارت های گذشته هستند .
– از دست دادن کنترل مثانه و یا روده
– مشکلات تنفسی

برخی از علل آسیب ستون فقرات
* هریک از شرایط زیر باید وجود آسیب احتمالی ستون فقرات را به شما هشدار دهد :

– سقوط از ارتفاع
– سقوط به دلیل عدم داشتن مهارت حین ورزش هایی مثل ژیمناستیک یا آکروبات
– شیرجه زدن به داخل یک استخر کم عمق و برخورد با کف آن
– پرتاب شدن از روی اسب یا موتورسیکلت
– کاهش ناگهانی سرعت در داخل یک وسیله نقلیه
– افتادن یک جسم سنگین به روی بدن
– آسیب به سر یا صورت

کمک های اولیه :

مصدوم هوشیار است ؟

۱- به مصدوم اطمینان خاطر بدهید و به او توصیه کنید که حرکت نکند. با مرکز اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس درخواست کنید .
۲-  پشت سر مصدوم زانو بزنید. دو طرف سر مصدوم را محکم بگیرید به طوری که دستان شما روی گوش های او قرار بگیرد. گوش ها را کاملاً نپوشانید (مصدوم باید همچنان قادر به شنیدن سخنان شما باشد) .سر مصدوم را در وضعیت خنثی (که در آن ، سر، گردن و ستون فقرات همراستا هستند) ثابت کنید و نگه دارید. کم ضررترین وضعیت سر در یک مصدوم مشکوک به آسیب ستون فقرات ، همین حالت است .

هشدار !

اگر مشکوک به آسیب گردن هستید، از یک امدادگر بخواهید که در زمانی که شما سر مصدوم را در وضعیت خنثی نگه داشته اید، چند پتو، حوله یا لباس لوله شده را در دو طرف سر او قرار دهد. تا زمانی که نیروهای اورژانس مسؤولیت را بر عهده بگیرند، همچنان سر و گردن مصدوم را در تمام لحظات ثابت نگه دارید .

۳- همچنان سر مصدوم را تا رسیدن نیروهای خدمات پزشکی اورژانس و قبول مسؤولیت توسط آنها و بدون توجه به مدت زمانی که ممکن است این کار طول بکشد، در وضعیت خنثی نگه دارید. از یک امدادگر بخواهید که علایم حیاتی ( سطح پاسخ دهی ، نبض و تنفس ) را کنترل و ثبت کند .

اگر شرایط بیمار پایدار است ، شما باید تلاش کنید تا دقیقا اتفاقات حین سقوط را مشخص کنید .
همچنین اگر ممکن است شما باید تعیین کنیدکه چرا و چگونه بیمار به زمین افتاده است . این اطلاعات یا از خود بیمار یا اطرافیان به دست می آید و در پیش بینی مناطقی از بدن که آسیب جدی تری دیده اند به شما کمک می کند .

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-web logo-web تمامی حقوق سایت FirstAider متعلق به موسسه پرستاران دانش اندیشه می باشد. اجرای وبسایت توسط: مجموعه طراحی آنلاین