احیا در خانم باردار

highres

با توجه به بروز تغییرات فیزیولوژیک در سیستم های حیاتی مادران باردار و یادآوری این نکته که ایست قلبی در مادر ان باردار می تواند به طور همزمان دو حیات را در معرض خطر جدی قرا ر دهد ، اهمیت انجام اقدامات صحیح احیاء و آشنایی با روش صحیح این اقدامات ، به وضوح آشکار می گردد . از سوی دیگر چون ایست قلبی ریوی در مادران باردار موجب بروز حوادث حاد می شود، انجام به موقع و صحیح اقدامات احیاء با درصد بالایی از موفقیت همراه است.
در دوران بارداری جهت تطابق با خون رسانی به جنین اکسیژن رسانی و رشد و تکامل جنین ، تغییرات فیزیولوژیک متعدد و قابل ملاحظه ای در سیستم های مختلف بدن مادر ایجاد می شود . این تغییرات می تواند در انجام احیاء قلبی ریوی مادران تداخل ایجاد کرده و کیفیت احیاء را تحت الشعاع قرار دهد . به همین دلیل برای احیاء مناسب ، باید از این تغییرات فیزیولوژیک به خصوص در سیستم های قلبی عروقی و ریوی، اطلاع داشت.

تغییرات فیزیولوژیک قلبی عروقی
افزایش نیاز اکسیژن مادر و جنین در سیستم قلبی، عملکرد قلب را افزایش می دهد . برون ده قلب در طول دوران بارداری افزایش یافته ، که بیشترین) میزان برون ده قلبی در هنگام زایمان است . (نکاتی که در این مورد قابل ذکر است : افزایش حجم رحم بخصوص در سه ماهه سوم حاملگی باعث افزایش فشار بر عروق آئورت و اجوف تحتانی می شود که این مسئله بخصوص در وضعیت خوابیده به پشت، بیشتر دیده می شود . در وضعیت خوابیده به پشت ، کاهش جریان خون آئورت موجب کاهش جریان خون جفتی جنینی شده و به دنبال آن ممکن است د یسترس جنین ( کاهش اکسیژن رسانی ) و کاهش ضربان قلب جنینی مشاهده شود. از طرف دیگر افزایش فشار بر ورید اجوف تحتانی ، برگشت وریدی به قلب را کاهش داده و میزان برون ده قلبی کم می شود و بیمار دچار علائم سرگیجه ، تعریق ، تهوع و کاهش فشار خون شده که سندرم کاهش فشار خون طاقباز نامیده می شود .

احیاء قلبی ریوی
اصول کلی و اساسی انجام احیاء قلبی ریوی در مادران باردار شبیه دیگر بالغین است ولی تفاوتهای منحصر به فردی وجود دارد که بر اساس مراحل ABC به آنها اشاره خواهد شد:

الف) باز کردن راه هوایی

۱- بزرگی پستانها و وارد آمدن فشار بر روی چانه ممکن است با انجام مانورهای حمایتی راه هوایی تداخل ایجاد کند.
۲- به دلیل افزایش احتمال آسپیراسیون ریوی (برگشت محتویات معده داخل ریه ) و افزایش سرعت بروز کمبود اکسیژن در مادران باردار ، باید بسرعت لوله تراشه در محل قرار گرفته ، کاف آن متسع شده و بیماراز طریق لوله تراشه تهویه شود .
۳- به علت بزرگی رحم بخصوص در اواخر حاملگی انجام مانور فشار شکمی در ناحیه زیر جناغ ، مشکل و خطرساز است و در صورت نیاز این مانور بهتر است در ناحیه تحتانی سینه انجام شود.

ب) برقراری تهویه

در صورت بروز ایست قلبی- تنفسی تهویه مادران باردار در ابتدا توسط ماسک و آمبوبگ و کانول اکسیژن انجام شده و در صورت نیاز به حمایت تهویه ای بیشتر ، لوله گذاری تراشه با ید در اولین فرصت ممکن انجام شد ه و تهویه بیمار از طریق لوله تراشه و آمبوبگ ادامه یابد و در نهایت در صور ت طولانی شدن مشکلات تنفسی و نیاز به حمایت طولانی مدت تهویه ، از دستگاه تهویه گر می توان استفاده کرد . نکاتی که در این مرحله باید مدنظر قرار گیرند شامل:
۱- به علت کاهش تون اسفنگتر مری، تهویه با کیسه هو ا و ماسک باید با فشارهای کمتر انجام شود تا خطر برگشت محتویات معده به حلق و آسپیراسیون کاهش یابد.
۲- فشارهای بالای تهویه با افزایش فشار داخل سینه و کاهش برگشت وریدی همراه است که با توجه به رحم بزرگ و فشار رحم بر ورید اجوف تحتانی احتمال کاهش بیشتر برگشت وریدی و کاهش برون ده قلب وجود دارد که علاوه بر افزایش مشکلات احیاء در مادر، موجب افزایش عوارض خون رسانی جفتی و زجر جنینی می گردد.

ج ) فشردن قفسه سینه

۱- پستانهای بزرگ ممکن است در انجام فشردن قفسه سینه در محل مناسب تداخل کنند.
۲- بالا آمدن دیافراگم موجب جابجایی مکان قلب شده و انجام فشردن قفسه سینه بر قسمت میانی جناغ سینه مناسب تر است .
۳- فشار رحم بر عروق اجوف تحتانی و آئورت مانع حفظ برون ده قلبی کافی در جریان فشردن قفسه سینه می شوند . برای برطرف کردن این مشکل باید با دست رحم را به سمت راست جابجا کرد.
برای افراد عادی که دسترسی به وسایل پیشرفته احیاء ندارند این نکات باید مد نظر باشد :
تمام اقدامات مانند احیاء پایه در بزرگسالان است. با این تفاوت که باید هنگام فشردن قفسه سینه بیمار مقداری رحم را به سمت راست جابجا کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-web logo-web تمامی حقوق سایت FirstAider متعلق به موسسه پرستاران دانش اندیشه می باشد. اجرای وبسایت توسط: مجموعه طراحی آنلاین