در هنگام گرمازدگی چه کارهایی باید انجام داد ؟

heatstroke

بالا رفتن درجه حرارت هوا و گرمای بیش از حد سبب مختل شدن تبادلات حرارتی بدن با محیط اطراف می گردد . زمانی که فردی در مدت زمان زیادی در معرض گرما و نور آفتاب قرار بگیرد و یا بدون در نظر گرفتن شرایط جسمی خود بیش از اندازه به فعالیت بدنی بپردازد ، دچار حمله گرمایی می شود. سالمندان ، خردسالان و افرادی که بیمار هستند یا اضافه وزن دارند بیشتر در معرض چنین حالتی هستند. شرایط جوی پایدار می تواند ، منجر به افزایش درجه حرارت و بروز آسیب های ناشی از گرما شود. اما پیامد این رویداد و اثرات آن بر روی مردم مناطق شهری نسبت به روستایی خطرناکتر است ،زیرا آسفالت و بتون در مناطق شهری گرما رابه مدت طولانی ذخیره می کنند و به تدریج منجر به گرم شدن هوا در شب می شود که تولید و افزایش درجه حرارت در شبانگاه تحت عنوان اثر جزیره ایی گرمای شهری شناخته می شود.

اقدامات لازم برای پیشگیریی از گرمازدگی

  • استفاده از شیشه های دو جداره در ساختمان به طور موقت برای پنجره ها از بازتابنده هایی مانند فویل آلومینیوم استفاده نمایید تا نور وگرما را به خارج باز بتاباند
  • پنجره ها را هنگام تابش نور خورشید در صبح و بعد از ظهر بوسیله پرده و سایبان بپوشانید .( نصب سایبان روی دربها تا ۸۰ % ورود نور و هوای گرم را به داخل خانه کاهش می دهد. )
  • تا آنجا که ممکن است در معرض آفتاب قرار نگیرید و در خانه بمانید .
  • در ساعات گرم روز اگر بیرون از خانه هستید از مکان های عمومی مانند کتابخانه ،پاساژ ،فروشگاهها استفاده کنید .گردش هوا و افزایش تعریق میتواند بدن را خنک کند .
  • آب را به مقادیر زیاد بنوشید .
  • لباس آزاد وگشاد ،سبک و با رنگ روشن بپوشید به طوری که سطح بیشتری از پوست وبدنتان را پوشش دهد .برای محافظت از صورت و سر خود از کلاه لبه دار استفاده نمایید .
  • هرگز کودک خود را به تنهایی در وسیله نقلیه ایی که درهای ان قفل است به تنهایی قرار ندهید.
  • اگر مجبور هستید در محیطهای گرم به طور مستمر کار کنید از دستگاهای خنک کننده استفاده کنید و یا محلول او ار اس بنوشید.

اقدامات بعد از گرمازدگی

  • آفتاب سوختگی علائم این حالت شامل: پوست قرمز و دردناک همراه تورم و سوزش
  • بعد از آفتاب سوختگی باید محل را با استفاده از یک پارچه مرطوب خنک کرد و از پمادهایی مثل آلوئه ورا استفاده کرد.

 

کرامپ گرمایی
علائم این حالت شامل: گرفتگی دردناک در ماهیچه های ساق پا و ناحیه شکم همراه تعریق شدید می باشد.
مصدوم را به یک محل خنک انتقال داده و عضلات درگیر را به آرامی ماساژ دهید تا گرفتگی از بین رفته و عضله رها گردد. از نوشیدن مایعات کافئین دار خودداری کنید.یک چهارم قاشق چای خوری نمک به همراه یک لیوان آب مخلوط کرده و کم کم به مصدوم بدهید تا بنوشد. در صورتیکه حالت تهوع دارد مایع را داخل دهان بگرداند و نگه دارد.

نکته: از خوراندن هرگونه مایعات به مصدوم بیهوش جدا خودداری کنید.

خستگی گرمایی
علائم این حالت شامل: تعریق شدید وجود دارد اما ممکن پوست سرد ، رنگ پریده یا برافروخته باشد. نبض ضعیف است. احتمال دارد درجه حرارت بدن طبیعی باشد اما درجه حرارت معمولا بالا می رود. ضعف و گیجی ، تهوع ، استفراغ ، خستگی و سردرد نیز ممکن است وجود داشته باشد.

مصدوم را به یک مکان خنک انتقال دهید و به پشت دراز بکشد. لباسهای اضافی وی را از تن در آورید. سیستم خنک کننده موجود را روشن کنید. اگر مصدوم هوشیار است به او آب بدهید، اگر خوراندن آب در عرض ۲۰ دقیقه تاثیری در حال مصدوم نداشت به او محلول او آر اس بدهید. با آب خنک پوست او را مرطوب کنید. پاهای مصدوم را ۱۸ تا ۲۰ سانتی متر بالاتر از سطح بدن نگه دارید. در صورت نیاز مصدوم را به مرکز درمانی منتقل کنید.

حمله گرمایی
علائم این حالت شامل: پوست بدن مصدوم داغ ، قرمزو خشک می شود. تنفس سطحی و نبض تند و ضعیف می شود.احتمالا مصدوم تعریق ندارد و دمای بدن از ۳۹ درجه بالاتر می رود.ممکن مصدوم هوشیاری خود را از دست داده باشد. در این مواقع سریعا با ۱۱۵ تماس بگیرید و مصدوم را به یک مکان خنک منتقل کنید. لباسهای او را در آورید و با استفاده از یک پارچه یا اسفنج مرطوب بدن بیمار را خنک کنید. مراقب نحوه تنفس مصدوم باشید و از وسایل خنک کننده موجود استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-web logo-web تمامی حقوق سایت FirstAider متعلق به موسسه پرستاران دانش اندیشه می باشد. اجرای وبسایت توسط: مجموعه طراحی آنلاین