ارزیابی اولیه مصدوم ( بخش دوم )

راه هوایی

پس از ارزیابی سطح هوشیاری مصدوم حال نوبت به ارزیابی راه هوایی مصدوم می رسد . جهت یادآوری ذکر این نکته ضروری است که اگر مصدوم ناله میکند یا قادر به صحبت کردن است این نشانه باز بودن راه هوایی مصدوم می باشد . برای یک بیمار غیر پاسخگو مطمئون شوید که مصدوم در وضعیت به پشت خوابیده ( صورت رو به بالا ) است تا شما بتوانید به طور دقیق و موثر راه هوایی او را ارزیابی کنید . اگر بیمار رو به پایین خوابیده است ( صورت رو به زمین ) ، به آرامی او را بچرخانید و احتیاط کنید اگر بیمار آسیب دارد ، آسیب دیدگی او حاد تر نشود . موقع چرخاندن بیماری که رو به پایین خوابیده با یک دست از پشت سر و گردن را نگه میداریم . اگر بیمار غیرپاسخگو است و راه هوایی او بسته است ، باید به سرعت برای بازکردن راه هوایی او اقدام کنید . دو روش برای انجام این روش وجود دارد :
۱- روش سرعقب / چانه بالا
۲- روش جاو تراست (باز کردن فک با فشار انگشتان شصت بدون حرکت گردن ) برای مواقعی که مصدوم مشکوک به آسیب نخاعی باشد .

* روش سر عقب / چانه بالا :

post-image-new

مراحل انجام این روش عبارتست از :
یک دست بر روی پیشانی و دو یا سه انگشت را زیر چانه بیمار گذاشته و در حالی که پیشانی را به سمت عقب می کشید چانه را به سمت بالا فشار دهید .

* مانور جاو تراست (باز کردن فک با فشار انگشتان شصت بدون حرکت گردن )
post-image-new1

این مانور زمانی برای بازکردن راه هوایی مصدوم استفاده می شود که مصدوم از ناحیه سر یا گردن دچار آسیب شده است . مراحل انجام این مانور عبارتست از :
۱- دست ها در هر دوطرف سر بیمار قرار گرفته به گونه ای که شصت در نزدیکی دو طرف دهان باشد و به سمت چانه اشاره داشته باشد . ( امدادگر در بالای سر بیمار قرار گیرد .) در مانور سر به عقب باید انگشتان روی قسمت استخوانی چانه باشد اگر روی قسمت نرم باشد زبان به سمت عقب می رود.
۲- فک را با فشار انگشتان شصت به سمت بالا بکشید بدون آنکه سر یا گردن مصدوم حرکت داشته باشد . شما با این روش توانسته اید راه هوایی بیمار را باز کنید .

منبع: Red Cross first aid Guideline
ترجمه : علی مقصودلو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-web logo-web تمامی حقوق سایت FirstAider متعلق به موسسه پرستاران دانش اندیشه می باشد. اجرای وبسایت توسط: مجموعه طراحی آنلاین